Koncert pre 229 tvárí

“Koncert pre 229 tvárí na fotografiách” vznikol z iniciatívy viacerých ideovo spriaznených slovenských organizácií a spolkov. Zámerom podujatia je vyjadrenie solidarity a spolupatričnosti 229 rukojemníkom zajatých na úvod Izraelsko-palestínskeho konfliktu a ich rodinám.

Husľový koncert sa uskutočnil 3. novembra na Zvolenskom zámku pre hľadisko, v ktorom boli symbolicky, namiesto poslucháčov, umiestnené tabule s fotografiami 229 tvárí ľudí, ktorí sa stali obeťami únosu radikálov z palestínskeho hnutia Hamas. Organizátori chcú týmto gestom evokovať pocity straty a prázdneho miesta po zmiznutých osobách.

Podujatie sa vysielalo online na stránke Galérie na Tehelnej v piatok 3.11.2023 o 14.00 hodine bez prítomnosti publika. Hral huslista Ľubo Šamo.

Organizátormi podujatia boli Izraelské Veľvyslanectvo Na SlovenskuÚstredný zväz židovských náboženských obcí v SR – FJCS, ICEJ Slovensko (Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem, pobočka na Slovensku), Galéria na Tehelnej, Klemo.

“Inšpirovali sme sa podobným podujatím v Izraeli. Preferovali sme túto formu, vzhľadom na našu snahu vyslať čisté, jednoduché posolstvo. Nejedná sa o politicky angažované podujatie, chceme ním vyjadriť predovšetkým ľútosť a odpor voči násiliu a utrpeniu, ktoré sa aktuálne deje v tejto oblasti” povedal jeden z iniciátorov podujatia, Jozef Klement.

Reportáž TV JOJ si môžete pozrieť na tomto odkaze